JMR SOLUTION SP. Z O.O. Ul. Krakowiaków 80/98 02-255 WARSZAWA
(+48) 22 846 41 25
biuro@jmr.waw.pl

System rekuperacji (wentylacja mechaniczna)

 

Oferujemy montaż i projekt systemu rekuperacji

Wykonujemy usługę montażu i projektu systemu rekuperacji.

Dzięki wykonaniu rekuperacji w budynku zyskujesz czyste powietrze wolne od alergenów, a także oszczędność energii wynoszącą minimum 30%.

 

Budowa rekuperacji:

Kanał 1 - tzw: czerpnia

> doprowadzający zimne powietrze zewnętrzne do rekuperatora

Kanał 2 - tzw: wyrzutnia

> odprowadzający brudne powietrze z rekuperatora na zewnątrz

Kanał 3 - nawiew do pomieszczeń

> doprowadza przefiltrowane powietrze od rekuperatora do pomieszczeń

Kanał 4 - wyciąg z pomieszczeń

> odprowadza powietrze z pomieszczeń do rekuperatora

Oczywiście poszczególne z powyższych kanałów rekuperacji mogą rozgałęziać się na szereg mniejszych, np. nawiew do pomieszczeń.

Działanie rekuperacji:

– strumień nawiewny realizowany za pomocą kanału 1 i 3

 

– strumień wyciągowy realizowany za pomocą kanału 2 i 4

 

Co to jest rekuperacja?

Rekuperacja to inaczej wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Tradycyjna wentylacja grawitacyjna opiera się na ciągu (zasysaniu powietrza) wytwarzanym przez kominy, ma to jednak wiele wad, w tym między innymi wychładzanie domu i nieusuwanie wilgoci z pomieszczeń.

Rekuperacja, będąc wentylacją mechaniczną, opiera się na ruchu powietrza wytwarzanym przez maszynę, urządzenie zwane rekuperatorem.

Rekuperator umożliwia kontrolowanie ruchu powietrza nawiewanego i usuwanego z pomieszczeń oraz odzyskiwanie ciepła, z nagrzanego już, ale brudnego (wilgotnego i nasyconego dwutlenkiem węgla) powietrza.

Rekuperacja nie tylko umożliwia ogrzewanie świeżego powietrza nawiewanego do domu, ale także oczyszcza to powietrze z zanieczyszczeń i alergenów – co stanowi znaczną przewagę nad normalnym otwieraniem okien. Nie musisz się też martwić sąsiadami, którzy palą w piecach paliwem wątpliwej jakości i natury, gdyż filtry rekuperacji przepuszczą do Twojego domu tylko czyste powietrze.

By lepiej zrozumieć, czym jest rekuperacja, musimy mieć świadomość jak do tej pory radzono sobie z wymianą powietrza w budynkach, czyli co to jest wentylacja grawitacyjna.

Wentylacja grawitacyjne, w przeciwieństwie do systemu rekuperacji, nie potrzebuje do swojego działania żadnego urządzenia, opiera się na systemie kominów.

 

Tak naprawdę, wentylacja grawitacyjna to ładna nazwa dla dziur przebitych przez mury Twojego domu. Rekuperacja opiera się na dwóch strumieniach powietrza wytwarzanych przez rekuperator. Wentylacja grawitacyjna opiera się na jednym strumieniu powietrza wytwarzanym różnicą ciśnień między wnętrzem budynku, a jego otoczeniem. Docelowo, kominy wentylacji grawitacyjnej powinny wyciągać zużyte powietrze na zewnątrz budynku, zaś świeże powietrze powinno napływać przez szpary w drzwiach, oknach, wywietrzniki itd.